Przejdź do treści Przejdź do lewego paska bocznego Przejdź do prawego paska bocznego Przejdź do stopki

Obelisk kościuszkowski

Kamienny obelisk pierwotnie wzniesiony w 1894 roku w 100 rocznicę bitwy pod Racławicami z inicjatywy Władysława Bandurskiego. W czasie okupacji był zdewastowany przez Niemców a w 1946 roku odbudowany. W latch 70-tych XX wieku zamontowano pamiątkową tablicę zaprojektowaną przez profesora Czesława Dźwigaja, krakowskiego artystę rzeźbiarza.

„Pamięci pobytu Tadeusza Kościuszki w kwietniu 1794 r. Ku czci bohaterów kosynierów i żołnierzy Tadeusza Kościuszki którzy zmarli w Bosutowie z odniesionych ran w bitwie pod Racławicami pochowani w mogile na wzgórzu na granicy wsi Bosutów – Dziekanowice w dniach od 6 do 24 IV 1794 r.”

tablica pamiątkowa na obelisku kościuszkowskim w Bosutowie

Obelisk jest pamiątką po warownym obozowisku utworzonym zaraz po zwycięskiej bitwie pod Racławicami 6 kwietnia 1794 roku. Obóz był zabezpieczony umocnieniami od długości 7 km wzdłuż rzeki Dłubni. Stanowił on również miejsce gdzie szkolono wojsko, sama kwatera Kościuszki mieściła się we dworze.

Obelisk usytuowany został w miejscu kopca będącego mogiłą kilkunastu zmarłych w Bosutowie kosynierów i żołnierzy Tadeusza Kościuszki, którzy zmarli w skutek ran odniesionych podczas bitwy pod Racławicami.

Kontakt

  • ul. Kwiatów Polnych, 32-086 Bosutów